تفاوت های بین JQuery و جاوا اسکریپت

JQuery و جاوا اسکریپت

به عنوان یک زبان اسکریپت بسیار محبوب در سمت سرویس گیرنده، جاوا اسکریپت نیازی به معرفی ندارد.

علاوه بر اینکه به عنوان بخشی از مرورگرهای وب نیز استفاده می شود، جاوا اسکریپت همچنین مرورگرهای وب را کنترل می کند، تعامل کاربر را برقرار می کند، ارتباطات ناهمزمان را تسهیل می کند، و محتوا سفارشی را به کاربران می دهد.

بنابراین بسیاری از توسعه دهندگان وب از جاوا اسکریپت برای کاهش زمان و تلاش لازم برای ساخت وب سایت های بزرگ یا پیچیده استفاده می کنند.توسعه دهندگان وب همچنین دارای گزینه ای برای استفاده از چند چارچوب جاوا اسکریپت برای اجرای و سرعت بخشیدن به توسعه وب هستند.

JQuery یک کتابخانه ی جاوا اسکریپت به طور گسترده ای استفاده می شود. با وجود منبع باز، جی کوئری آسان برای استفاده، سریع و مختصر است. API ارائه شده توسط jQuery به طور یکپارچه در مرورگرهای بزرگ وب کار می کند.

همچنین، کتابخانه جاوا اسکریپت ویژگی های پیشرفته برای توسعه دهندگان وب برای دستکاری اسناد HTML، رسیدگی به رویدادها، ایجاد انیمیشن ها، انتخاب عناصر DOM و ایجاد برنامه AJAX آسان تر می شود. در عین حال، با استفاده از مزایای کتابخانه جاوا اسکریپت، می توان برای ایجاد انواع افزونه ها نیز از jQuery استفاده کرد.

بنابراین، توسعه دهندگان وب مدرن دارای گزینه ای برای استفاده از جاوا اسکریپت و جی کوئری به صورت جداگانه یا کنار یکدیگر هستند. با این حال، برای برنامه نویسان هم مهم است که برخی از تفاوت های اصلی بین جاوا اسکریپت و jQuery را درک کنید.

4 تفاوت مهم بین جاوا اسکریپت و جی کوئری

1) زبان برنامه نویسی و کتابخانه

جاوا اسکریپت به عنوان یک زبان برنامه نویسی پویا، سبک های برنامه نویسی شی گرا، ساختار یافته، کاربردی و ضروری را پشتیبانی می کند. توابع کلاس اول و تایپ پویا همچنین جاوا اسکریپت را به عنوان یک زبان برنامه نویسی مبتنی بر پروتوتایپ طبقه بندی می کنند.

از سوی دیگر، jQuery یک کتابخانه جاوا اسکریپت است. چارچوب فناوری اطلاعات، توسعه دهندگان را برای انجام برخی از وظایف وب معمولی مانند دستکاری سند HTML، مدیریت رویداد، انیمیشن، انتخاب عنصر DOM و توسعه برنامه AJAX ساده تر می کند.

2) زمان اسکریپت

وقتی یک توسعه دهنده وب تصمیم به استفاده از جاوا اسکریپت مستقیم می کند، TEMP برای نوشتن کد اضافی برای انجام چندین وظیفه می نویسد. او همچنین TEMP را برای زمان و تلاش اضافی برای اشکال زدایی و حل مشکلات سازگاری مرورگر قرار داده است.

اما جی کوئری به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا از اسکریپت های موجود استفاده کنند. بنابراین آنها می توانند اسکریپت های موجود در jQuery را برای انجام چندین وظایف وب بدون نوشتن خطوط طولانی تر از کد استفاده کنند.

بنابراین، جی کوئری برای برنامه نویسان وب آسان تر برای صرفه جویی در زمان و تلاش های لازم برای ساخت وب سایت های مدرن و برنامه های کاربردی اینترنت را آسان می کند.

3) ساده سازی اسکریپت های مشتری

به عنوان یک زبان برنامه نویسی سمت سرویس گیرنده، جاوا اسکریپت، توسعه دهندگان را برای تداخل تعامل با کاربر TEMP آسان تر می کند و محتوای سفارشی را به کاربران ارائه می دهد.

اما توسعه دهندگان باید خطوط بیشتری را برای نوشتن یک برنامه وب در جاوا اسکریپت مستقیم بنویسند. بنابراین توسعه دهندگان وب اغلب از چارچوب توسعه جاوا اسکریپت برای به کار انداختن توابع اسکریپتی به آسانی و به سرعت استفاده می کنند.

جی کوئری به عنوان یک کتابخانه ی جاوا اسکریپت یکپارچه پلت فرم، با ویژگی هایی که قابلیت های اسکریپت معمولی را دارند، می آید. بنابراین توسعه دهندگان می توانند از کتابخانه برای ساده کردن اسکریپت های سمت چپ HTML استفاده کنند.

پلاگین ها، ویدجت ها و UI های ارائه شده توسط این چارچوب به برنامه نویسان وب کمک می کند که به طور چشمگیری زمان توسعه را کاهش دهند.

4) عملکرد

هر دو جاوا اسکریپت و جی کوئری در آخرین مرورگرهای وب و رایانه ها بسیار سریعتر اجرا می شوند. اما سرعت هر دو جاوا اسکریپت و جی کوئری با استفاده از مرورگرهای وب قدیمی تر تحت تاثیر قرار می گیرد.

همانطور که جاوا اسکریپت می تواند به DEM سریع تر TEMPthan jQuery دسترسی پیدا کند، برنامه نویسان می توانند به راحتی هزینه های مرتبط با کتابخانه را محدود کنند.

با این حال، جی کوئری برای توسعه دهندگان برای ساخت وبسایت های با عملکرد بالا و برنامه های کاربردی اینترنت با استفاده از قابلیت های مستقل از مرورگرهای وب، ساده تر می شود.
به طور کلی، جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی پویا و ویژگی است، در حالی که jQuery یک کتابخانه از کد جاوا اسکریپت است. توسعه دهندگان جاوا اسکریپت به راحتی می توانند از jQuery برای انجام انواع کارها بدون نوشتن خطوط طولانی تر کد استفاده کنند. با این حال، آنها هنوز هم می توانند از jQuery استفاده کنند بدون آنکه در زبان اسکریپت محبوب طرفدار محبوب باشند. این است که چرا؛ توسعه دهندگان نیاز به انتخاب جاوا اسکریپت یا جی کوئری با توجه به نیازهای خاص پروژه.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!