مقدمه ای بر JavaScript بخش دوم

مقدمه ای بر JavaScript بخش دوم

در این مقاله به مقدمه ای بر JavaScript و نحوه کار کردن با جاوا اسکریپت می پردازیم.

چه کاری نمی تواند JavaScript در مرورگر انجام دهد؟

توانایی JavaScript در مرورگر به دلیل ایمنی کاربر محدود است. هدف جلوگیری از دسترسی یک صفحه وب شیطانی به اطلاعات خصوصی یا آسیب رساندن به داده های کاربر است.

نمونه هایی از چنین محدودیت هایی عبارتند از:

جاوا اسکریپت در یک صفحه وب ممکن است پرونده های دلخواه را بر روی دیسک سخت بخواند و ننوشته ، آنها را کپی کرده یا برنامه ها را اجرا کند. این دسترسی مستقیم به عملکردهای سیستم عامل ارتباطی ندارد.

مرورگرهای مدرن به این امکان را می دهند که با پرونده ها کار کند ، اما دسترسی محدود است و فقط درصورتی فراهم می شود که کاربر اقدامات خاصی انجام دهد ، مانند “آپلود کردن” پرونده در یک پنجره مرورگر یا انتخاب آن از طریق یک برچسب <input>.

روش هایی برای تعامل با دوربین / میکروفون و سایر دستگاه ها وجود دارد ، اما آنها به اجازه صریح کاربر نیاز دارند. بنابراین یک صفحه با قابلیت JavaScript ممکن است به راحتی یک دوربین وب را فعال نکند ، محیط اطراف را رصد کند و اطلاعات را به NSA ارسال کند.

زبانها / ویندوزهای مختلف معمولاً از یکدیگر اطلاع ندارند. بعضی اوقات این کارها انجام می شود ، به عنوان مثال وقتی یک پنجره از JavaScript برای باز کردن پنجره دیگر استفاده می کند. اما اگر از سایتهای مختلف (از یک دامنه ، پروتکل یا پورت) تهیه شده باشد ، ممکن است جاوا اسکریپت از یک صفحه به صفحه دیگر دسترسی نداشته باشد.

این سیاست همان “مبدا” خوانده می شود. برای حل این مسئله ، هر دو صفحه باید برای تبادل داده توافق کنند و دارای یک کد ویژه JavaScript باشند که آن را اداره می کند.

 

این محدودیت ، دوباره برای امنیت کاربر است. صفحه ای از http://anysite.com که کاربر آن را باز کرده است نباید قادر باشد به URL مرورگر دیگری با URL http://gmail.com دسترسی پیدا کند و اطلاعاتی را از آنجا سرقت کند.

جاوا اسکریپت به راحتی می تواند از طریق شبکه به سرور جایی که صفحه فعلی از آن بدست آمده است ارتباط برقرار کند. اما توانایی آن در دریافت داده از سایر سایت ها / دامنه ها فلج شده است.

در صورت استفاده از JavaScript در خارج از مرورگر ، به عنوان مثال در سرور ، چنین محدودیتی وجود ندارد. مرورگرهای مدرن همچنین افزونه / پسوندهایی را امکان پذیر می کند که ممکن است مجوزهای طولانی را درخواست کنند.

چه چیزی JavaScript را منحصر به فرد می کند؟
حداقل سه نکته عالی در مورد جاوا اسکریپت وجود دارد:

  • ادغام کامل با HTML / CSS.
  • کارهای ساده به سادگی انجام می شوند.
  • پشتیبانی توسط همه مرورگرهای اصلی و به طور پیش فرض فعال است.

جاوا اسکریپت تنها فناوری مرورگر است که ترکیبی از این سه چیز است.

این همان چیزی است که جاوا اسکریپت را بی نظیر می کند. به همین دلیل گسترده ترین ابزار برای ایجاد رابط های مرورگر است.

گفته می شود ، جاوا اسکریپت همچنین امکان ایجاد سرور ، برنامه های موبایل و غیره را فراهم می آورد.

زبانها “بالای” JavaScript

نحو جاوا اسکریپت متناسب با نیاز همه نیست. افراد مختلف ویژگی های متفاوتی می خواهند.

بنابراین به تازگی تعداد زیادی زبان جدید ظاهر شده است که قبل از اجرا در مرورگر به JavaScript منتقل می شوند.

ابزارهای مدرن باعث می شوند که عمل تعرق بسیار سریع و شفاف صورت گیرد ، در واقع به توسعه دهندگان امکان می دهد تا به زبانی دیگر کد کنند و آن را به صورت خودکار “transpiled” تبدیل کنند.

نمونه هایی از چنین زبانهایی:

  • CafeScript

  • TypeScript

  • Dart

خلاصه

جاوا اسکریپت در ابتدا به عنوان یک زبان تنها مرورگر ایجاد شد ، اما اکنون در بسیاری از محیط های دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
امروزه ، جاوا اسکریپت از یک موقعیت منحصر به فرد به عنوان متداول ترین زبان مرورگر با ادغام کامل با HTML / CSS برخوردار است.
زبانهای زیادی وجود دارند که به جاوا اسکریپت transpiled می شوند و ویژگی های خاصی را ارائه می دهند. توصیه می شود ، حداقل به طور خلاصه ، پس از تسلط بر JavaScript ، به آنها نگاهی بیندازید.

 

حتما مطالعه کنید :مقدمه ای بر JavaScript بخش اول

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!