نکات و ترفندهای بازاریابی محتوا

نکات و ترفندهای بازاریابی محتوا

هر آنچه برای بازاریابی محتوا باید بدانید را بصورت نکات و ترفند های بازاریابی محتوا ارائه داده ایم. از تعاریف بازاریابی تا نکات و ترفند هایی از بازاریابی محتوا که هر کسب و کاری را متحول می کنند.

بازاریابی محتوا در یک کلمه به معنی جذب مخاطب واقعی برای داده هایی است که در وبسایت خود ایجاد کرده ایم. داده های ما میتواند کالاهای ما یا مقالات ما باشند. مقاله نکات و ترفند های بازاریابی محتوا قصد دارد تا روش های افزایش مخاطب برای محتوای سایت را بیان کند.

 

 

بازاریابی محتوا چیست؟

محتوای مفید پایه و اساس هر بازاریابی میباشد

بازاریابی سنتی لحظه به لحظه کارایی خود را بیشتر از دست میدهد. بازاریاب ها امروزه میدانند که برای جذب مخاطب نیاز به روش های جدیدی در بازاریابی دارند.

بازاریابی محتوا یک استراتژی بازاریابی است که در آن تمرکز بازاریاب بر روی ایجاد و توزیع محتوای با ارزش و مرتبط با نیاز مخاطب بصورت یک پارچه و منسجم است. در بازاریابی محتوا هدف از تولید محتوا جذب و حفظ مخاطب است. محتوا تولید شده در بازاریابی محتوا در نهایت مخاطب را به خریدار و خریدار را به مشتری وفادار تبدیل می کند.

نکته: مشتری وفادار مشتری است که در شرایط برابر رقابتی خرید از فروشگاه شما را به رقبای شما ترجیح میدهد. مشتری وفادار حتی در صورتی که مزیت رقابتی کالا و خدمات شما کمی کمتر از رقبای شما باشد بازهم کالا و خدمات شما را ترجیح میدهد. (مثال: محصولات شرکت ال جی از نظر تکنولوژی بسیار جلوتر از شرکتهای رقیب هستند ولی تعداد مشتریان وفادار شرکت هایی مانند سامسونگ بسیار بیشتر از ال جی است. فروش محصولات سامسونگ با توجه به اینکه مزیت رقابتی کمتری از محصولات ال جی دارند در بازار بیشتر به فروش میروند.)

بجای اینکه یک عکس از کالا و یا خدمات خود در سایت قرار دهید محتوایی ایجاد کنید که برای مخاطب شما ارزشمند باشد و مشکل او را حل کند.

 

بازاریابی محتوا ابزار مورد استفاده برندهای پیشرو

بازاریابی محتوا توسط برندهای برتر دنیا مورد استفاده قرار میگیرد. اگر به تبلیغات شرکت هایی مانند مک دونالد، پپسی، ماکروسافت، بنز و… دقت کنید. مشاهده میکنید آنها چیزی بیش از عکس محصول خود را تبلیغ میکنند. آنها محتوایی تولید می کنند که به مخاطب القا می کند برای حل مشکلاتش کافیست از محصولات آن شرکت استفاده کند.

اما بازاریابی محتوا تنها توسط غولهای صنعت به کار نمی رود. در واقع اکثر کسب و کارهای محلی و کوچک هم از این روش بازاریابی استفاده می کنند. بنابراین میتوان در یک جمله گفت بازاریابی محتوا روشی است که موثر واقع میشود.

سه دلیل برای استفاده از بازاریابی محتوا:

 • افزایش فروش
 • صرفه جویی در هزینه ها
 • مشتریان بهتر و وفادار

 

محتوا کلید اصلی برای بازاریابی در زمان حال و در آینده است

به بالا برگردید و تعریف بازاریابی محتوا را بار دیگر مطالعه کنید. اما این بار محتوای با ارزش و مناسب با نیاز مخاطب را حذف کنید. چیزی که باقی می مانند تفاوت بین بازاریابی محتوا و آشغال هایی است که توسط شرکت هایی که سعی می کنند، چیزی را به شما بفروشند عرضه میشود. شرکت هایی که همواره اطلاعاتی را برای ما ارسال می کنند ولی این اطلاعات فاقد ارزشی برای ما میباشند. اصطلاحا به چنین اطلاعاتی اسپم گفته میشود. عدم تولید محتوا مرتبط و مفید دلیل افزایش افسارگسیخته میزان تبلیغاتی است که امروزه مشاهده میکنیم.

بازاریابی بدون محتوای مناسب غیر ممکن است

بدون در نظر گرفتن شیوه تبلیغاتی شما بازاریابی محتوا را باید در کنار شیوه بازاریابی خود بکارببرید. کیفیت جزئی از هر بازاریابی موفقی است. بازاریابی محتوا چیزی غیر از کیفیت و تناسب کالا با نیاز مشتری نیست. در زیر برخی از انواع شیوه های بازاریابی مدرن را مشاهده می کنید که میتوانند با تکیه بر بازاریابی محتوا موفقیت بیشتری بدست بیاورند.

 • بازاریابی شبکه های اجتماعی: بازاریابی محتوا قبل از بازاریابی شبکه های اجتماعی شروع میشود. در واقع شما در بازاریابی شبکه های اجتماعی کالای تولید شده در بازاریابی محتوا را باید عرضه کنید. این دو روش بازاریابی چنان در هم تنیده هستند که نمیتوان یکی را تعریف کرد و وارد مرزهای دیگری نشد. هنگامیکه از بازاریابی محتوا صحبت می کنیم، به نکاتی مانند تبلیغ محتوا نیز اشاره می کنیم و بازاریابی شبکه های اجتماعی یکی از موثرترین و ارزان ترین شیوه های تبلیغ محتوا است.
 • سئو: موتورهای جستجو مخصوصا گوگل به سمتی حرکت می کنند که سایت های دارای محتوای با کیفیت و منحصر به فرد امتیاز و رتبه بهتری بدهند. همچنین هرچه محتوای سایت با نیاز کاربر منطبق تر باشد رتبه سایت شما بهتر خواهد بود(میزان ماندگاری و نحوه انتقال کاربر در سایت برای اندازه گیری میزان انطباق مطالب سایت با نیاز کاربر مورد استفاده قرار می گیرد)
 • PR(public Relation) روابط عمومی: در استراتژی های روابط عمومی باید به مواردی که برای خود مخاطب اهیمت دارد به پردازیم. درواقع باید بجای هدف قراردادن کسب و کار مشتریان، خود مشتریان را هدف بگیریم. بازاریابی محتوا در این بخش برای تولید و عرضه محتوای مناسب برای ایجاد ارتباط موثر با اشخاص مورد استفاده قرار میگیرد.
 • PPC یا تبلیغات کلیکی گوگل: برای اینکه تبیلیغات کلیکی گوگل کارایی داشته باشد. باید یک محتوای قدرتمند در سایت و صفحات فرود داشته باشیم.
 • Inbound marketing بازاریابی جاذبه ای: محتوا و بازاریابی محتوا کلید انجام بازاریابی جاذبه ای است.
 • استراتژی محتوا: بدون داشتن محتوا با کیفیت و متناسب با نیاز مخاطب استراتژی موفق محتوا نیز وجود نخواهد داشت.

همانظور که مشاهده می کنید شیوه های بازاریابی مختلف، بصورت زنجیروار و پیوسته با بازاریابی محتوا در ارتباط هستند. درواقع میتوان گفت که در تمام شیوه های بازاریابی که در آن هدف ارائه کالا و خدمات واقعی و فروش کالای با کیفیت مطرح است. بازاریابی محتوا هم حضور دارد.

 

نکات و ترفندهای بازاریابی محتوا

اگر محتواهایی که ایجاد می کنید، نمیتوانند کاربران زیادی را به سمت سایت شما هدایت کنند. این قسمت مقاله دقیقا به حل مشکل شما اختصاص داده شده است.

15 نکته بازاریابی محتوا که ترافیک سایت را متحول می کنند

 1. محتوای حرفه ای

مهم نیست که شما در سایت خود سبزیجات آماده طبخ عرضه میکنید و یا تکنولوژی های نانو میفروشید. ایجاد محتوای حرفه ای برای محصولات و خدمات ارائه شده در سایت موجب افزایش تعداد مخاطب شما میشود. محتوای حرفه ای مانند اخبار مربط با کالا و مقاله های مرتبط بارها توسط سایت های مختلف آزمایش و صحت عملکرد آن تائید شده است.

یکی از مثال هایی که برای محتوای حرفه ای میتوان زد سایت دیجی کالا است. در این سایت با تکیه بر ایجاد محتوای حرفه ای کاربران را ساعت ها در سایت نگه میدارند. بسیاری از رقبای سایت دیجی کالا برای مشاهده جزئیات کالاهای خود اغلب به این سایت مراجعه می کنند.

شما میتوانید با ایجاد محتوای حرفه ای به یک رفرنس در صنعت خود تبدیل شوید.

 1. به مشتریان خود برای انجام بهتر آنچه در نظر دارند کمک کنید

بسیاری از کالاها همراه با خدماتی ارائه میشوند. مثلا اگر شما در یک مبلمان فروشی کار می کنید. کمک به مشتریان برای انتخاب رنگ های مناسب با فضای منزل میتواند به میزان فروش شما کمک کند. شرکت کیان آرت در کرج با کمک متخصصین برنامه نویس خود توانسته است این امر را در وب سایت ها محقق کند. به این ترتیب مشتریان شما میتوانند راحتتر از سایت شما خرید خود را انجام دهند.

 1. محتوای خود را در تکه های کوچک عرضه کنید

پاراگراف های کوتاه ساده تر خوانده میشود. سعی کنید که فعل جملات را سریعتر بیاورید و از طولانی کردن جلمات بپرهیزید. بعد از نگارش یک محتوا برای سایت آن را بررسی کنید. تا جای ممکن جملات و پاراگراف های کوتاه تر ایجاد کنید. در نگراش محتوا اصول زیر کلید موفقیت شما میباشند.

 • نوشتن یک مقدمه کوتاه
 • هرگز مخاطب و خواننده مطالب را تازه کار فرض نکنید.
 • از تصاویر زیبا و گراف های مرتبط بهره بگیرید.
 1. ارتباطات موثرتر و بیشتری داشته باشید.

حضور منسجم و موثر در همه شبکه های اجتماعی نیاز به نیرو و توان عظیمی دارد. اما شما میتوانید در یک شبکه اجتماعی که بیشترین مخاطب مرتبط با شما را دارد بسیار قدرتمند ظاهر شوید. سایر شبکه های اجتماعی را نیز بصورت حاشیه ای در نظر بگیرید. به این ترتیب مخاطبان شما میدانند برای دیدن مطالب جدیدتر شما باید به کدام شبکه اجتماعی مراجعه کنند. مخاطبانی هم که با کسب و کار شما آشنا نیستند، میتوانند با جستجو در شبکه های اجتماعی صفحه شما را یافته و به شما دسترسی بیابند.

 1. سرمایه گذاری بیشتری انجام دهید

بازاریابی محتوا نیاز به سرمایه گذاری دارد. شما باید محتوای با کیفیت تولید و به صورت منظم در شبکه های اجتماعی منتشر کنید. این امر نیاز به بکارگیری افراد وهزینه تبلیغات دارد.

مشاوره جهت نحوه سرمایه گذاری در بازاریابی محتوا میتوانند ضمن به حداقل رساندن هزینه ها میزان بازخورد و فروش را افزایش دهد.

 1. محتوا وبلاگ های خود را بررسی کنید

منظور از بلاگ ها فقط وبلاگ های خارج از سایت نیست. کلیه مطالبی که بصورت روزانه در سایت منتشر می کنید. جزء بلاگ های شما محسوب میشوند. بیشتر سایت ها برای اینکه به فروش زیادی برای رسیدن به هدف خود ندارد این سایت ها به ترافیک میلیونی احتیاجی ندارند. بنابراین هنگامی که مطالب وبلاگ های خود را می نویسید ابتدا مشتری بلقوه سایت را در نظر داشته باشید و سپس مخاطب عام را.

 1. بینش خود را در مورد شبکه های اجتماعی بروز کنید

بسیاری از کاربران وب هنوز از شبکه هایی مانند فیس بوک بعنوان شبکه اجتماعی اصلی برای انتشار و تبلیغ استفاده می کنند. حقیقت این است که فیسبوک در ایران مرده است. فیلتر شدن فیس بوک و کارآمدتر بودن شبکه های اجتماعی دیگر مانند تلگرام و اینستاگرام باعث شده است که کاربران فیسبوک در ایران به این شبکه های اجتماعی مهاجرت کنند.

سایت های طراحی شده توسط شرکت کیان آرت علاوه بر امکان انتشار مطلب در شبکه های اجتماعی مختلف مانند فیسبوک، تویتر، لینکدین و… ابزار ویژه بازاریابی در تلگرام را در سایت های خود ارائه میدهد. تلگرام امروز پرمخاطب ترین شبکه اجتماعی در ایران است و هیچ بازاریابی نباید این شبکه اجتماعی را نادیده بگیرد.

 1. از ملتی مدیا بیشتر استفاده کنید

در مقالات خارجی فراوانی از اهیمت بیشتر متن به عکس و فیلم صحبت شده است. ولی واقعیت این است که کاربران در سراسر دنیا حوصله کمتری برای مطالعه دارند. قرار دادن فیلم، عکس و صوت میتواند مخاطبانی را که زمان کافی برای خواندن متن را ندارند را نیز جذب کنید.

 1. از اینفو گرافی بیشتر استفاده کنید

طراحی یک اینفوگرافی از مطالبی که در مقاله خود نگاشته اید. میتواند باعث شود که مخاطب ساده تر مطالب شما را درک کند.

 1. استراتژی های خود را از اول برنامه ریزی کنید

برای موفقیت همواره لازم نیست پاسخ درست را بدانیم. شجاعت امتحان کردن تمام راه حل ها، میتواند مسیر ما به پیشرفت را باز کند.

برای همه ما پیش آمده است که بعد از یک دوره بازارایابی موفق با یک وقفه روبرو شده ایم. در چنین زمانهایی از چیدن استراتژی جدید برای محتوا نهراسید. انواع مختلف استراتژی را آزمایش کنید و نبض مخاطب در زمان حال را بدست بیاورید. سلیقه مخاطب همواره در حال تغییر است. بر اساس سلیقه مخاطب خود استراتژی محتوا را طراحی و اجرا کنید.

 1. اطلاعات را بصورت گزینشی منتشر کنید

برای افزایش مخاطب باید قسمت هایی از محتوا را بگونه ای منتشر کرد که خواننده بخواهد دنباله آن را بخواند. استفاده از جملاتی که کاربر را به کلیک کردن روی لینک مقاله ترغیب می کند بسیار در افزایش میزان بازده سایت موثر است.

 1. جوایزی برای مخاطب خود در نظر بگیرید

در ایران افراد برای عدم رعایت قانون تشویق میشوند. مثالا شما اگر به مدت یکسال از پرداخت جرایم رانندگی اجتناب کنید میتوانید از بخشودگی دیرکرد استفاده کنید. ولی شخصی که یک روز بعد از تاریخ مقرر میخواهد این جرایم را پرداخت کند از این بخشودگی ها بهره نخواهد برد.

این مسئله میتواند کلید موفقیت شما در طراحی جایزه های سایت باشد. با توجه به اینکه سیستم از شیوه جایزه به شکل اشتباهی استفاده می کند. شما میتوانید با طراحی سیستم پاداش بر اساس حسن نیت مخاطب به مخاطبان خود احساس رضایت بی نظیری را هدیه دهید.

مثالا مشتریانی که بصورت مداوم از شما خرید می کنند را هدف بازاریابی تخفیفات خود قرار دهید. تخفیفاتی را در زمان های مشخصی صرفا برای آنها قرار دهید. البته شما باید در زمان های دیگری برای عموم تخفیف داشته باشید. ولی با ایجاد امتیاز برای مشتریان خاص خود میتوانید براحتی از رقبای خود پیشی بگیرید.

 1. سایت های جانبی ایجاد کنید

وقتی به مشتریان خود میگوییم سایت جانبی ایجاد کنند. میخواند در دو سایت خود دقیقا یک کلا را عرضه کنند و خودشان رقیب خودشان شوند. نحوه سیاست گذاری دو سایت در کنار هم به شیوه صحیح باید از این ساختار پیروی کند: دو سایت باید کلا و خدماتی متفاوت ارائه دهند. مثال : اگر شما در سایت خود تلویزیون های سامسونگ را عرضه می کنید. سایت دوم شما یا باید مارک دیگری را عرضه کند و یا اینکه نوع کالای دیگری از شرکت سامسونگ را  ارائه دهد. اگر هم هر دو سایت بخواهند تلویزیون سامسونگ عرضه کنند باید کاملا مشخص باشد که هر کدام از این سایت ها کدام مدل ها را ارائه میدهند تا کالای مشابه در دو سایت عرضه نشود.

 1. از تصاویر قدیمی استفاده نکنید

تصاویری که به وضوح مربوط به گذشته باشند میتواند باعث ایجاد حس ناخوشایندی در مخاطبان شما گردد. تا جای ممکن از این گونه تصاویر استفاده نکنید.

امروزه با وجود گوشی های هوشمند که همگی دارای دوربین های فوق العاده میباشند گرفتن عکس مناسب برای سایت در چند دقیقه ممکن میباشد.

 1. سمینار های تحت وب ایجاد کنید

وقتی یک متخصص کالایی را معرفی کند شما حرف او را بیشتر از دیگران میپذیرید. با ارائه سمنیار های تحت وب به متخصص کالای خود بدل شوید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!