مزایا و معایب پردازش ابری

 

پردازش ابری

پردازش ابری تحولی عظیم در دنیای ازتباطات ایجاد کرده است.

در ادامه نحوه پردازش این اطلاعات و برخی از مزایا و معایب ذکر شده است.

 

امروزه افزایش تصاعدی و بیش از پیش اطلاعات در دنیا باعث چالش جدیدی در امر مدیریت اطلاعات و روش های ذخیره سازی و نگهداری آن ها به وجود آورده است.

ظهور متد ها و تکنولوژی های ذخیره سازی پیشرفته و شبکه ، به سازمان های فناوری اطلاعات این امکان را می دهد که از برتری های سرویس های مبتنی بر تکنولوژی ابری، بدون ریسک از دست دادن اطلاعات، ریسک های امنیتی و یا افت کیفیت برنامه های کاربردی استفاده نمایند.

این مقاله نگاه نزدیک تری به نحوه طبقه بندی روش های ذخیره سازی ابری که می تواند باعث افزایش امنیت اطلاعات نیز باشد ، می اندازد. چالشی عظیم که در اثر افزایش نیاز به فضای ذخیره سازی برای اطلاعات و همچنین هزینه های گزاف برای محافظت از آن ها به وجود آمده است. در ادامه نحوه کار پردازش ابری را شرح می دهیم.

تصور کنید که کامپیوتر شما و تمامی دستگاه های قابل حمل خود همیشه در حال همسان سازی باشند. تصور نمایید که در هر زمان قادر به دسترسی به اطلاعات شخصی خود باشید.

فکر کنید که قادر به سازمان دهی و دریافت اطلاعات خود از هر ایستگاه آنلاینی باشید. همچنان امکان به اشتراک گذاشتن اطلاعات، عکس ها، ویدیو ها، لیست مخاطبین، ایمیل ها و اسناد خود را به دوستان، اعضای خانواده، همکاران و … را داشته باشید.

تمامی این امکانات از جمله قابلیت های پردازش ابری می باشد.

گرچه ممکن است که تا بحال متوجه نشده باشید، اما احتمالا شما نیز هم اکنون در حال استفاده از یکی از سرویس های پردازش ابری هستید.در واقع تقریبا هرشخصی که با اینترنت و کامپیوتر سروکار دارد از یکی از این سرویس ها استفاده می نماید.

Gmail  و Google Docs دو نمونه بارز از این سرویس ها می باشند که بیشتر ما تا بحال به آن ها به دید یک تکنولوژی پردازش ابری نگاه نکرده بودیم.

در حقیقت، پردازش ابری اطلاعات شخصی به این معناست که تمامی اطلاعات مربوط به همه جوانب زندگی شما آماده استفاده در نوک انگشتانتان باشد. این اطلاعات باید قابل حمل و انتقال و در هر لحظه در دسترس باشند.نکته مهم برای دستیابی به این امر، وجود قابلیت همسان سازی اطلاعات بین تمامی دستگاه های آنلاین برای برای دسترسی و همچنین اشتراک گذاری می باشد. اطلاعات به اشتراگ گذاری شده اطلاعاتی هستند که می توانیم در هر زمان به آنها دستیابی داشته باشیم مانند شبکه های اجتماعی، بانک ها،بلاگ ها، سایت های خبری، سایت های پرداخت الکترونیکی و …

در نهایت با ترکیب شدن اطلاعات شخصی آنلاین یک به یک افراد حجم عظیمی از اطلاعات به صورت پردازش ابری به وجود می آید که مدیریت و کنترل آن نیازمند توجه و رعایت نکات مهمی از جمله محفوظ نگاه داشتن اطلاعات شخصی هر شخص و عدم نمایش آن به افراد متفرقه می باشد که اخیرا این موضوع چالش عظیمی را برای سایت های اجتماعی وجود آورده است.

در پایان برخی از مزایا و همچنین مقاظ ضعف پردازش ابری شرح داده شده است.

 

مزایا :

  •          امکان دسترسی به اطلاعات خود در هر زمان و در هر مکان
  •    دیگر نیازی به قطعات ذخیره سازی فیزیکی مانند هارد دیسک احتیاجی ندارید.
  •        اغلب سرویس های پردازش ابری دارای یک ساختار منظم و اتوماتیک برای پرداخت وجه اجاره سرویس می باشند، درنتیجه مشترکان فقط در زمان نیاز مجبور به تماس با ارائه دهنده سرویس می شوند.
  •      تکنولوژی پردازش ابری بار زمانی زیادی را از دوش متخصصان IT برداشته است.
  •        این روش بسیار انعطاف پذیر و تغییرپذیر می باشد، در نتیجه شرکت ها می توانند بر اساس نیاز خود حجم مورد نظر خود را در سرویس پردازش ابری اضافه یا کاهش دهند.

 

 

برخی از معایب:

  •        نسبت به ذخیره فایل ها و اطلاعات در فضاهای محلی، کاربران کنترل کمتری بر روی اطلاعات خود  خود دارند زیرا در واقع آن ها اسناد و فایل های خود را به شخص یا کمپانی دیگری وا گذار می کنند.
  •   عواملی مانند اطمینان از امنیت و پایداری اطلاعات را باید به شخص ثالثی (کمپانی ارائه دهنده سرویس پردازش ابری) بسپارید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!