طراحی اپلیکیشن در کرج

شرکت طراحی اپلیکیشن در کرج

طراحی اپلیکیشن مراحل مختلفی دارد. پی ریزی اصول اساسی طراحی, طراحی تجربه کاربری, طراحی رابط کاربری و ارائه اپلیکیشن به بخش توسعه از جمله این موارد می باشد.

برای ساخت و طراحی یک اپلیکیشن چه کارهایی باید انجام دهیم؟ در این مقاله به معرفی مراحل ساخت اپلیکیشن می پردازیم.

ساخت اپلیکیشن روند خاص خود را دارد. انجام این کار ساده نیست. می توانید در چند ساعت یک اپلیکیشن را با برنامه  PhoneGap  بسازید. اما اگر شما دنبال اپلیکیشنی هستید که کارایی های خاص و مورد نظر شما را داشته باشد و بتوانید به کمک آن به هدف خود برسید باید وقت زیادی را صرف طراحی اپلیکیشن کنید تا به نتیجه دلخواه خود برسید.

پی ریزی طراحی اپلیکیشن در کرج

برای طراحی اپلیکیشن باید استراتژی خاصی را برنامه ریزی کرد. شما نمی توانید بدون اطلاع از هدف مورد نظر و اطلاعات کافی دست به کار شده و به طراحی اپلیکیشن بپردازید.

اگر ایده و هدفی مشخص داشته باشید و فردی کار بلد طراحی اپلیکیشن شما را انجام دهد می توانید با خیالی راحت از نتیجه کار خود اطمینان داشته باشید.

برنامه ریزی صحیح و درست می تواند از نظر زمان و هزینه نیز برای شما به صرفه تر باشد. به عنوان مثال اگر هدف و برنامه شما مشخص نباشد و کار خود را آغاز کنید ممکن در میان راه متوجه شوید کار شما به صورت صحیحی پیش نمی رود و مجبورید از ابتدا وقت و هزینه را صرف ایجاد دوباره اپلیکیشن کنید.

پی ریزی و اکتشاف خود شامل چند مرحله می باشد.

مرحله اول) ایده پردازی

اگر شما ایده ای خوب و قابل اجرا داشته باشید قدم محکمی برای طراحی اپلیکیشن خود در کرج و دیگر شهرها برداشته اید.

اپلیکیشن ها معمولا به این منظور طراحی و ساخته می شوند که انجام کار را آسان تر کنند و یا مشکلی را حل کند.

تلفن همراه امروزه قابل دسترس ترین ابزار تکنولوژی می باشد که بیشتر مردم با آن آشنایی دارند و از آن استفاده می کنند.

طراحی اپلیکیشن به کاربران این امکان را می دهد که به راحتی از خدمات و امکانات نرم افزاری استفاده کنند. بنابراین با ایده پردازی و اطلاع کامل از کاری که قرار است اپلیکیشن برای شما انجام دهد می توانید اولین و مهم ترین قدم طراحی را بردارید.

 

مرحله دوم) رقابت و شناسایی رقبا

مطمئنا برای کاری که قرار است انجام دهید قبل از شما موجود است. خیلی کم پیش می آید ایده ای کاملا جدید و نو باشد. معمولا شما برنامه ای با امکانات و ویژگی های خاص تر ایجاد کنید.

بنابراین قبل از طراحی برنامه باید رقبا و اپلیکیشن های مشابه در بازار را شناسایی کنید و تا بتوانید امکانات و موارد جدیدی به برنامه ی خود اضافه کنید.

برای تحلیل و بررسی اپلیکیشن های موجود به مواردی مانند تاریخ تولید برنامه, تعداد نصب, نظرات کاربران و امتیازی که به آنها داده شده توجه کنید.

مرحله سوم) شناخت مخاطب هدف

برای گرفتن نتیجه مطلوب بهتر است اپلیکیشن خود را در سایت ها و برنامه های مختلف قرار داده تا دسترسی به آن بیشتر شود.

هدف طراحی اپلیکیشن را به درستی انتخاب کرده باشید و با توجه به آن معیار های مناسب را برای آن در نظر گرفته و رعایت کنید.

برنامه ی شما باید به گونه ای باشد که مناسب مخاطبین شما باشد. این نکته را فراموش نکنید که طراحی به گونه ای باشد که تمام تلفن های همراه با ویژگی های سخت افزاری و صفحه نمایش و … قابلیت اجرای مناسب اپلیکیشن شما را داشته باشند.

مرحله چهارم) کسب درآمد

مطمئنا برنامه با هر هدفی طراحی و تولید شود قرار است به صورت مستقیم یا غیر مستقیم برای شما درآمد زایی داشته باشد.

درآمدزایی می تواند به صورت های متفاوتی باشد. دریافت هزینه برای دانلود برنامه, کسب هزینه از آگهی ها و تبلیغات, اسپانسر, خریدهای درون برنامه ای, معرفی کالا و خدمات مجموعه و شرکت شما و فروش و…

برای کسب درآمد نیز برنامه ای ویژه در نظر داشته باشید و هدف خود را به طور کامل مشخص کنید.

مرحله پنجم) تعیین MVP

آزمایش برنامه ای که قرار است تولید شود ولی هنوز کامل نیست MVP نامیده می شود. هدف از انجام این مرحله دریافت بازخوردها و نظرات کاربران است که بتوانید تصمیم های درست را در طراحی اپلیکیشن خود انجام دهید.

 

طراحی UX چیست؟

به تمام فرآیندی که برای تولید محصول به کار می رود که آن محصول را معنی دار می کند و تجربیات خاصی را در اختیار کاربر قرار می دهد UX  گفته می شود. تمام فرآیندهای یکپارچه سازی محصول مانند برند سازی, طراحی, کارایی و عملکرد اساس طراحی را شامل می شود.

فرآیندهای طراحی UX مراحل متفاوتی را دارد.

مرحله اول) معماری اطلاعات

IA یا معماری اطلاعات تعیین کننده ی این است که قابلیت های دسترسی و سهولت در استفاده از آنها چگونه سازماندهی و انجام شود.

اگر استفاده ی کاربر از اپلیکیشن را مانند یک سفر در نظر بگیرید مسیری که او طی می کند تا اقدامات مورد نظر خود را انجام IA نامیده می شود.

در این مرحله شما تعیین می کنید علاوه بر عملکرد کلی اپلیکیشن و قابلیت های آن, چه ویژگی های به کاربر کمک می کند که استفاده از آن آسانتر باشد.

در نوشتن IA فهرستی از ویژگی های مورد نظر و طرح های اولیه از نحوه نمایش و محل قرار گیری هر عملکرد در برنامه ایجاد می شود.

مرحله دوم) وایفریمینگ

وایرفریم یک راهنمای تصویری است که نما و اسکلت کلی اپلیکیشن را نشان می دهد و ظاهر اپلیکیشن را به ما نشان می دهد.

با وایرفریم می توانید مفهوم مورد نظرتان را به تیم سازنده توضیح دهید.وایرفریمینگ باعث بهبود جابجایی ها و تغییرات بین مراحل انجام کار می شود.

تغییر و پاک کردن ایده از یک اسکیس آسانتر از بازنویسی کدها می باشد. یکی از فواید وایرفریمینگ نیز همین مورد است.

مرحله سوم) نمونه اولیه

بعد از طراحی چند صفحه می توانید از ابزار InVision  استفاده کنید. این ابزار وسیله ای ضروری برای طراحان می باشد. استفاده از این ابزار بسیار آسان است. فقط کافی است این ابزار را دانلود کنید و صفحات طراحی شده را به روی آن آپلود کنید.

سپس به راحتی نمونه اولیه را آزمایش کنید. اپلیکیشن در این مرحله هیچ کاربردی ندارد اما شما می توانید نمونه اولیه برنامه خود را ببینید.

روی بخش های مختلف کلیک کنید نا بعضی از نقص های ظاهری را شناسایی کنید و تغییرات لازم را ایجاد کنید.

این مرحله را آنقدر تکرار کنید که نتیجه برای شما رضایت بخش باشد.

طراحی رابط کاربری UI و زیباسازی

UIو  UX  وظایف متفاوتی دارند. اما هم پوشانی نیز دارند.

UX  با ارائه برنامه های کاربری مناسب سطح رضایت آنها را افزایش می دهد. UI ظاهر اپلیکیشن را تعریف و نمایان می سازد.

  • ایجاد راهنمای سبک

راهنمای سبک پایه و بلوک سازنده برنامه شما هستند. مانند پالت رنگ برای یک نقاش. به عنوان مجموعه ای از فونت ها, المان ها, رنگ ها و آیکون ها که برای ساخت رابط کاربری استفاده می شوند.

معمولا از رنگ های زیاد و فونت های متفاوت در یک اپلیکیشن استفاده نمی شود.

  • ساخت طرح رندرشده

در این مرحله تمام المان ها را از راهنمای سبک گرفته و روی وایرفریم قرار دهید. در این مرحله نیز می توانید تغییرات لازم را ایجاد کنید.

 

  • تهیه طرح رندر شده قابل کلیک

بعد از رندر صفحات طراحی به نمونه اصلی و اولیه خود بازگردید و بارها و بارها آن را آزمایش کنید. زیرا اگر لازم باشد تغییراتی ایجاد کنید مطمئنا در این مرحله برای شما آسان تر و به صرفه تر می باشد.

 

نکات مهم

  • به زیبایی توجه کنید: این نکته کاملا صحیح است که عملکرد درست اپلیکیشن بسیار مهم است. اما زیبایی و ویژگی های ظاهری اپلیکیشن بسیار مهم و تاثیرگذار است. شما می توانید با استفاده همین ویژگی ها اپلیکیشن خود را از دیگر اپلیکیشن ها و رقبا متفاوت کنید.
  • جدیدترین و به روزترین ایده های UI را استفاده کنید: به روز بودن و استفاده از جدیدترین ایده ها به شما این امکان را می دهد با استفاده از آنها ایده هایی خاص و جدید برای خود ایجاد کنید.
  • انجام تست بتا: استفاده از نظر و ایده های کاربران نیز یکی از کارهایی است که می توانید برای بهبود برنامه های خود از آنها استفاده کنید. انجام تست بتا به شما این امکان را می دهد که قبل از توسعه برنامه خود تغییراتی که نیاز است انجام دهید.

تحویل طرح و توسعه اپلیکیشن

مهم ترین و زمان بر ترین قسمت طراحی اپلیکیشن تحویل طرح و توسعه می باشد. لازم است شما بین طراحان و توسعه دهنگان ارتباط مناسبی برقرار کنید که آنها همکاری لازم را با یکدیگر داشته باشند و طرح شما به خوبی پیشرفت لازم را داشته باشد.

تحویل طرح نیاز به این دارد طراحان و توسعه دهندگان باهم ارتباط مناسبی داشته باشند و بر اساس برنامه ای خاص و هماهنگ با هم طراحی اپلیکیشن و ساخت اپلیکیشن را پیش ببرند.

برای انجام این کار لازم است چند مرحله را انجام دهید:

مرحله اول) طراحی منظم

لایه ها, صفحات, آرتبوردها را مرتب کنید و به درستی نام گذاری کنید. نام گذاری صفحات باید نمایشگر این باشد که آن صفحات چه عملکردی دارند.

همچنین لایه ها را نیز به شکل مناسبی دسته بندی کنید.

با استفاده از فتوشاپ گروه ها و لایه ها را رنگبندی کنید که تمامی عناصر متمایز و مشخص شوند.

مرحله دوم) اشتراک گذاری اهداف کلیدی کاربر

با اشتراک گذاری نمونه اولیه اپلیکیشن با توسعه دهندگان به آنها این امکان را می دهید که به جای کاربر قرار گیرند و صفحات طراحی شده را به منطق نرم افزاری تبدیل کنند.

در هنگام انجام این کار نکات را یادداشت کرده و با توسعه دهندگان آنها را به اشتراک بگذارید.

مرحله سوم) به اشتراک گذاری نمونه اولیه با توسعه دهندگان

نمونه اولیه بسیار مهم است. زیرا به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا در هنگام کار و ساخت به آن توجه ویژه داشته باشند.

نمونه اولیه می تواند به آسانی اطلاعات و ویژگی ها و مشخصه های اپلیکیشن شما را ببیند و درک کند.

اگر به مشکلی برخورد کند و دچار سردرگمی شود می تواند به نمونه اولیه مراجعه کند و بررسی ها لازم را انجام دهد و مشکلات را پیدا و رفع کند.

مرحله چهارم) اشتراک گذاری مشخصات طراحی

دارا بودن دانش اولیه HTML و CSS به شما کمک می کند ساختار اپلیکیشن را به گونه ای طراحی کنید که کار کد گذاری برای توسعه دهندگان راحت تر باشد.

همچنین با استفاده از راهنمای سیستم طراحی که به عنوان ابزار کار ساخته اید و استفاده کرده اید می توانید عناصر اصلی مانند میزان شفافیت, رنگ, فونت, ارتفاع و عرض, فاصله و… استفاده کنید.

در انتها مهم این است انجام تمام کارها هدفی یکسان دارد. با اینکه طراح و توسعه دهندگان روی جنبه های متفاوتی از طراحی اپلیکیشن کار می کنند اما هدف ایجاد اپلیکیشن می باشد.

انواع طراحی اپلیکیشن در کرج و دیگر شهرها:

  • اپلیکیشن HTML5: این نوع اپلیکیشن بر اساس تکنولوژی های ساخته شده وب مانند HTML5,CSS و جاوا اسکریپت می باشد و برای ایجاد تغییرات کوچک قابلیت تبدیل به پلت فرم های دیگر را دارا می باشد
  • اپلیکیشن های محلی:طراحی این نوع اپلیکیشن برای یک پلتفرم خاص می باشد. برای اندروید که با جاوا و Eclipse می باشد و برای IOS که با Xcode و Objective-C کدنویسی می شوند
  • اپلیکیشن های ترکیبی: همانگونه که از نام این نوع مشخص است ترکیبی از دو نوع بالا می باشند

 

 

 

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!