طراح وب کيست؟

طراح وب کیست

 طراح وب کسی است که ظاهر سایت را در ذهن خود تصویر سازی کرده و درک کند که وب سایت مورد نظر چگونه کار خواهد کرد.طراح وب حتما به داشتن مدرک مرتبط نیازی ندارد اگرچه اغلب طراحان در انواع دیگر طراحی ها تجربه داشته و یا در طراحی وب آموزش دیده اند.شما به عنوان یک طراح وب می توانید روی انواع سایت ها از سایت های آموزشی و تبلیغاتی تا فروشگاه های اینترنتی کار کنید. معمولا طراح وب سایت به صورت تمام وقت مشغول به کار است اما بسیاری از طراحان وب به صورت آزاد کاری (freelancer) کار می کنند و ساعت کاری شان در اختیار خودشان می باشد.

گاهی بنا به نیاز یک پروژه یا به دلیل بروز برخی مشکلات در سایت مشتری در خارج از ساعات کاری نیز باید فعالیت کنند. .محل کار طراح وب می تواند در یک شرکت و یا در خانه باشد. طراحی وب از جمله مشاغلی است که امروز در ایران و بسیاری از کشورهای دنیا طرفدار پیدا کرده و برای متخصصین این شغل بازار کار بسیار خوبی ایجاد شده است. در ادامه با وظایف و مسئولیت ها، دانش و مهارت مورد نیاز، تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل، فرصت های شغلی و بازارکار، درآمد و تیپ های شخصیتی متناسب با این شغل آشنا می شوید.

وظایف طراح وب

تعامل با مشتریان جهت ایجاد یک وب سایت کاربردی و کاربر پسند.

تهیه یک طرح که نشان دهنده ساختار سایت و نحوه ارتباط بخش های مختلف باشد.

تصمیم گیری در مورد متن، رنگ ها و پس زمینه های مورد استفاده در پروژه.

ایجاد صفحات، آیکون ها، لینک ها و عکس ها با استفاده از نرم افزار طراحی وب –  برای این منظور نرم افزارهای متعددی تولید شده است که به نرم افزار  Dream viewer به عنوان یکی از معروف ترین آنها می توان اشاره کرد.

اضافه کردن امکانات مالتی مدیا مانند فیلم، صدا و انیمیشن به وب سایت.

قرار دادن وب سایت بر روی سرور برای شروع کار آن و تحویل به کافرما.

مهارت و دانش مورد نیاز برای شغل طراح وب

آشنایی با زبان های برنامه نویسی مربوط به وب.

تسلط بر اینترنت و مفاهیم وب و همچنین آشنایی با نرم افزارهای مربوطه.

دارا بودن خلاقیت به منظور خلق آثار جدید و ارائه طرح های نو به بازار.

توانایی انتقال دانش و فن بیان جهت ارتباط با کارفرمایان یا مشتریان.

مسئولیت پذیر بودن نسبت به زمان زیرا عدم انجام به موقع پروژه ممکن است باعث نارضایتی کارفرما و تبلیغات منفی برای طراح شود.

داشتن درک درستی از قوانین و دستورالعمل های اینترنتی برای دسترسی به وب سایت.

همیشه بروز بودن و مطالعه در خصوص آخرین فناوری های این حوزه.

توانایی کار با ابزاری مانند اسکنرها و تجهیزات دیجیتال صوتی و تصویری.

نحوه ورود به شغل و تحصیلات لازم برای طراحی وب

شما می توانید مدرک کارشناسی در علوم کامپیوتر، مهندسی نرم افزار، مهندسی فناوری اطلاعات و یا کارشناسی ارشد در یکی از گرایش های  ارشد مهندسی کامپیوتر و گرایش های ارشد مهندسی فناوری اطلاعات را بگیرید و از نظر تئوریک در این حوزه بیش از پیش تسلط یابید. اما باید بدانید معمولا دانش و اطلاعات اصلی و عملی این شغل از جمله برخی از زبان های برنامه نویسی و برنامه گرافیکی مناسب برای طراحی وب در دانشگاه ها تدریس نمی شود و باید آنها را در آموزشگاه های آزاد معتبر و یا به صورت شخصی یاد بگیرید.

معمولا فارغ التحصیلان برخی از رشته های مرتبط مثل گرافیک رایانه ای و برخی رشته های دیگر هنری نیز می توانند به این کار وارد شوند. نکته مهم در شغل طراحی وب این است که شما حتما به داشتن مدرک دانشگاهی مرتبط نیازی ندارید. می توانید دوره های آموزشی طراحی وب را در آموزشگاه های آزاد بگذرانید. همچنین درصد قابل توجهی از طراحان وب از روی علاقه مفرط به این کار و کامپیوتر، به تنهایی و با استفاده از کتاب ها و نرم افزارهای آموزشی و حتی وب سایت های اینترنتی نسبت به یادگیری طراحی وب اقدام می کنند.

فرصت های شغلی و بازار کار طراح وب

شما می توانید برای شرکت های طراحی وب یا در بخش های فناوری اطلاعات سازمان های بزرگ دولتی و شرکت های خصوصی و یا به طور مستقل کار کنید. اگر در یک شرکت مشغول باشید، می توانید تا سمت های مدیریت تیم طراحی یا مدیر محتوای سایت پیشرفت کنید و با کسب تجربه بیشتر می توانید برای خود در این حوزه کسب و کاری راه اندازی کنید.

در حال حاضر اکثر قریب به اتفاق وزارت خانه ها و سازمان های دولتی دارای وب سایت رسمی می باشند و اطلاعات خود را از این طریق به مردم و شهروندان ارائه می کنند. این وب سایت ها به سه طرح ممکن است طراحی شده باشند : اول اینکه واحد انفورماتیک سازمان مورد نظر این سایت را طراحی کرده باشد، دوم اینکه یک شرکت طراحی وب در قالب یک قرارداد این طراحی و ساخت را انجام داده باشد و یا اینکه سایت سازمان توسط یک شخص طراح وب و با قرارداد شخصی طراحی شده باشد.  در هر یک از موارد فوق کار توسط طراح وب و برنامه نویس های وب صورت گرفته که شما می توانید یکی از آنها باشید.

شرکت کيان تجارت فاوا با همکاري گروهي از متخصصين و طراح وب هاي مجرب و با سالها سابقه در زمينه طراحي سايت در کرج آماده پذيرش سفارشات شما است.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!