بین دامنه ir. و com. کدام انتخاب بهتری است؟

بین دامنه ir. و com. کدام انتخاب بهتری است؟

برای هر طراح سایت و یا صاحبان کسب و کار های اینترنتی مهم ترین سوال برای ایجاد سایت خود این است کهبین دامنه ir. و com. کدام انتخاب بهتری است؟ در این مقاله در سایت کیان آرت به این پرس شما پاسخ خواهیم داد. المان های بسیاری در انتخاب نوع دامین وجود دارد که بسته به کاربرد سایت شما متفاوت است.

یکی از ملاک های انتخاب یک سایت توسط کاربران ارائه اطلاعات به زبان و فرهنگ خودشان است. مخصوصا در کشورهای غیر انگلیسی زبان این مهم بیشتر به چشم می آید. از آنجایی که الگوریتم های موتورهای جستجو مانند گوگل همیشه سعی کرده اند که بهترین نتایج را برای کاربران به نمایش بگذارند بدیهی است که همسانی زبان و نزدیکی موقعیت های مکانی سایت با جستجو کننده، می تواند باعث افزایش رتبه سایت برای بازدیدکنندگان محلی شود.

دامنه مرتبط

 

هنگامی که برای یک سایت چند زبانه یا چند کشوری برنامه ریزی می کنید باید به ساختار و نرم افزار سایت در کنار نحوه مدیریت آن توجه ویژه ای داشته باشید. تفاوت نسخه های مختلف یک وب سایت چند زبانه می تواند از نام دامنه مشخص شود. دامنه ها به دو نوع زیر تقسیم می شوند.

دامنه های کشوری یا ccTLDs سرواژه Country-Code Top Level Domain Names مانند ir. برای کشور ایران

دامنه های عمومی یا gTLDs سرواژه Generic Top Level Domain Names که می تواند برای همه زبان ها و فرهنگ ها استفاده شود مانند com. یا org. و غیره

عوامل موثر

اما برای انتخاب بهتر دامنه ir. و com. باید گفت که گوگل معمولا برای نمایش نتایج مناسب تر موقعیت مکانی جستجوکنندگان و سایت ها را با یکدیگر مقایسه می کند. برای معرفی موقعیت مکانی سایت به گوگل می تواند از فاکتورهای زیر استفاده کرد.

به کار بردن دامنه های کشوری / ccTLD ها مانند ir. برای سایت هایی ایرانی که یک سیگنال قوی برای نمایش سایت در نتایج جستجوی کاربران ایرانی است.

استفاده از ابزار گوگل برای مدیران سایت / Google Webmaster Tools که در آن می توان محدوده جغرافیایی مشتریان سایت را مشخص نمود. البته با توجه به استفاده کاربران ایرانی از VPN ها این مورد توصیه نمی گردد.

موقعیت مکانی سرورها نیز می تواند یکی از فاکتورهای تاثیر گذار باشد. به عنوان مثال انتخاب سرور ایرانی برای سایت های ایرانی می تواند عامل مزیتی باشد.

اطلاعات داخلی سایت مانند آدرس، شماره تلفن محلی، زبان، لینک به سایت های هم زبان و بسیاری از اطلاعات داخلی توسط موتور جستجو تحلیل و بررسی شده و به تشخیص موقعیت مکانی کمک می کند.

گوگل استفاده از تگ های مکانی مانند “geo.position” یا “distribution” یا کدهای داخلی HTML را برای نمایش موقعیت مکانی سایت توصیه نمی کند.

ساختار آدرس

 در ادامه انتخاب دامنه مناسب سایت به صورت خلاصه گوگل استفاده از دامنه های محلی را برای سایت های چند زبانه به سایر روش ها ترجیح می دهد.

انتخاب ccLTD ها یعنی انتخاب ir. برای نسخه فارسی سایت با دامنه com.

انتخاب sub-domain نیز انتخاب مناسبی است و می شود fa.domain.com را برای نسخه فارسی و fr.domain.com را برای نسخه فرانسوی انتخاب کرد

انتخاب sub-folder که بسیار رایج است. به عنوان مثال domain.com/fa برای نسخه فارسی و domain.com/en برای نسخه انگلیسی انتخاب شود

استفاده از Query String مانند domain.com?lan=fa برای نسخه فارسی سایت که به هیچ وجه توصیه نمی شود.

شرکت کیان تجارت فاوا با سابقه درخشان در زمینه طراحی سایت و طراحی اپلیکیشن موبایل در کرج با همکاری گروهی از متخصصین در این زمینه آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است جهت سفارش خود تماس بگیرید.

پست مرتبط
حذف پیغام های تبلیغاتی
حذف پیغام های تبلیغاتی

در این مقاله به حذف پیغام های تبلیغاتی بسیاری از کاربران سایتها از باز شدن تبلیغات غیر اخلاقی  و یا تبلیغات فروش محصولات بطور ناخواسته شاکی هستند و در صدد از بین بردن آن ها هستند مدتی است که در هنگام مرور سایت های مختلف و همچنین سایت های مشتریان با مشکلاتی مانند باز شدن ناگهانی […]

ادامه مطلب
تاثیر سرعت سایت بر روی سئو
تاثیر سرعت سایت بر روی سئو

در مقاله های قبلی سایت کیان آرت به طور مفصل درباره سئو سایت و مراحل آن و نکات مهم در مورد سئو سخن گفتیم اما در این مقاله به صورت تخصصی به سرعت سایت و تاثیر آن بر روی سئو سایت شما می پردازیم.از میان سایر شاخصه های رتبه بندی سایت ها و عوامل موثر […]

ادامه مطلب
طراحی سایت
۲نکته مهم در طراحی لوگو

المان ها و موارد بسیاری در موفق بودن یک سایت تجاری و یا کسب و کارآنلاین وجو دارد که مهم ترین آنها گرافیک و زیبایی سایت است که بسیار در سایت کیان آرت به آن پرداختیم در این مقاله قصد داریم تا درباره ۲ اشتباه رایج در طراحی لوگو سایت حرف بزنیم و به افراد […]

ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید