ایمن کردن معاملات اینترنتی

ایمن کردن معاملات اینترنتی

ایمن کردن معاملات اینترنتی میتواند باعث افزایش رونق کسب و کار های اینترنتی گردد. امن بودن خرید از اینترنت و رضایت از خرید های اینترنتی میزان فروش سایت ها را افزایش میدهد.

ایمن کردن معاملات در اینترنت

قبل از هر چیز باید بدانیم برای خرید ایمن چه نکاتی را باید رعایت کنیم. برای این منظور نکاتی را بصورت تیتروار برای خرید امن از اینترنت ارائه میدهیم:

 • از خرید از سایت هایی که نمیشناسید به پرهیزید در معاملات اینترنتی

قبل از معامله با یک سایت اطلاعات بخش درباره ما آن را خوانده و صحت آن را بررسی کنید. از خرید کردن از سایتهای که بی نام و نشان هستند و شهرتی هم ندارند به پرهیزید.

 • کالای مد نظر خود را بررسی کنید در معاملات اینترنتی

بسیاری از کالاها دارای شماره سریال و شرکت گرانتی کننده هستند. شما میتوانید براحتی وارد سایت شرکت گارانتی کننده شوید و شماره سریال را چک کنید. از خرید کالاهای قاچاق که شماره سریال نامعتبر دارند به پرهیزید.

 • شرایط خرید را بررسی کنید.

توافقنامه های خرید آنلاین که با آنها موافقت می کنید. حکم قرارداد فی مابین خریدار و فروشنده را از نظر حقوقی دارد. بنابراین شرایط موجود در این بخش را به دقت بخوانید. به دنبال پاسخ به این سوالات باشید: آیا میتوانم کالا را مرجوع  و وجه خود را پس بگیرم. آیا میتوانم کالای خریداری شده را با رنگبندی دیگری از آن جابه جا کنم  و مانند آن…

 • از شرایط معامله پرینت تهیه کنید

کلیه مراحل خرید و مکاتبات فی ما بین را بصورت عکس ذخیره و پرینت بگیرید و تا زمانی که از خرید خود رضایت صد در صد پیدا نکردید. این پرینت ها را نزد خود نگه دارید.

 • دقت در تهیه کارت هدیه در معاملات اینترنتی

از تهیه کارت های هدیه از سایت هایی که این کارت ها را بصورت حراجی ارائه میدهند به پرهیزید این سایت ها اکثرا دارای مشکلات حقوقی میباشند.

 • دقت در ارائه اطلاعات محرمانه و شخصی

سایت ها میتوانند از شما اطلاعات شخصی شما را بخواهند. بنابراین اگر سایتی چنین اطلاعاتی را از شما درخواست می کند. ابتدا مطمئن شوید که مایل هستید آن اطلاعات را با سایت در میان بگذارید.

سایت ها باید انتقال را در پورتال امن انجام دهند. بنابراین هنگام خرید شما باید به صفحه بانک عامل خود منتقل شوید. آدرس سایت بانک عامل را از بانک خود پرسیده  و هنگام خرید اینترنتی بدقت چک کنید.

سایت های واسطه ای مانند شاپرک را چک کنید و مطمئن شوید که آدرس آنها واقعی است.

به ایمیل هایی که از شما درخواست اطلاعات محرمانه را دارند پاسخ ندهید.

 • سیاست حفظ اسرار سایت را مطالعه کنید

سایت ها در یک فایل سیاست های حفظ اسرار را بیان می کنند. اگر شما اطلاعاتی را وارد سایت کنید. از لحاظ قانونی شما با سیاست های حفظ اسرار سایت موافقت کرده اید. برخی ازسایت ها اعلام میکنند که برای کسب درآمد آدرس ایمیل و شماره موبایل شما را خواهند فروخت. اگر شما آدرس ایمیل و یا شماره موبایل خود را در این سایت ها منتشر کنید. با این سیاست موافقت خود را اعلام کرده اید و بعدا نمیتوانید هیچ شکایتی مبنی بر فروش اطلاعات محرمانه داشته باشید. بنابراین بدقت سیاست های حفظ اسرار سایت را بخوانید.

 • هزینه های جانبی خرید کالا

برخی سایت ها تنها توسط پست کالا را ارسال می کنند و شما باید هزینه های پست را علاوه بر هزینه خرید کالا بپردازید. قبل از خرید مبلغ دقیق این هزینه ها را یافته و با سایر روش های خرید کالا مقایسه کنید.

 • هنگام استفاده از اینترنت عمومی خرید آنلاین انجام ندهید

شبکه های وای فای عمومی مانند فروشگاه ها، فرودگاه و مانند آن امن نیستند و اطلاعات شما میتواند از طریق این شبکه ها به دست سایر افراد استفاده کننده از شبکه برسد. بنابراین هنگام اتصال به اینترنت عمومی از خرید اینترنتی اجتناب کنید

 • از کارت های هدیه و یکبار مصرف استفاده کنید

اکثر بانکها خدمات کارت هدیه و کارت یکبار مصرف را ارائه میدهند و برخی از بانکها به شما امکان میدهند که از طریق سایت اقدام به خرید این کارت ها کنید. کارت های ویژه برای خرید آنلاین بسیار امن هستند. این کارت ها بعد از یکبار استفاده غیر قابل مصرف میشوند. شما مبلغ خرید را در آنها ریخته و مشخصات کارت را به سایت ارائه میدهید. به این ترتیب اطلاعات کارت دیگر قابل سوء استفاده نیست.

 • محصولات رایگان را از سایت های معتبر تهیه کنید

فایل های رایگان میتوانند دارای ویروس باشند. یکی از سایت های امن برای تهیه رایگان انواع نرم افزار سایت P30download است.

 • حساب مالی خود را بررسی کنید

بصورت روزانه میزان خرید و کالای خریداری شده و قیمت آن را در یک دفترچه یادداشت و نگه داری کنید در معاملات اینترنتی.

چگونه سایت ایمن برای معامله داشته باشیم

شرکت طراحی سایت کیان آرت برای ایجاد سایت های ایمن فروشگاهی در کلیه سایت های فروشگاهی خود ارتباط با درگاه بانک ها را میسر کرده است. به این ترتیب مشتری هنگام معامله، وجه را به سایت بانک عامل خود واریز می کند.

روش دیگر برای افزایش امنیت استفاده از پروتکل های رمز گذاری SSL است. که این پروتکل نیز در صورت سفارش مشتری قابل نصب و اجرا است.

در مرحله بعد هم رمز گذاری آدرس های ایمیل در سایت است که برای جلوگیری از ارسال ایمیل اسپم صورت می گیرد.

استفاده از کپچا در سایت های طراحی شده برای حفاظت از هک شدن سایت ها نیز الزامی است. و برای فرم ها باید از کپچا سود جست.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!