اصول سئو در بازاریابی محتوا به معنی رعایت کلیه اصول سئو در هنگام تولید و انتشار محتوا است. رعایت اصول سئو در بازاریابی محتوا به بازخورد بیشتر سایت منجر میشود.

هدف از بازاریابی محتوا افزایش بازخورد سایت میباشد. یکی از مهمترین بخش های بازاریابی محتوا تبلیغ محتوای ایجاد شده است. رعایت اصول سئو در هنگام ایجاد محتوا و درج تبلیغات میتواند رتبه سایت در موتورهای جستجو را بهبود دهد.

 

اصول سئو در بازاریابی محتوا

 بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا عبارت است از تولید محتوای با کیفیت قابل عرضه شامل محتوای متنی، عکس، ویدئو و … سپس یافتن مخاطب بلقوه برای محتوای تولید شده .  سوم تبلیغ کلا برای مخاطبان بلقوه و تشویق آنان به خرید کالا.

سئو و بازاریابی محتوا چگونه به همدیگر مرتبط هستند

سئو بدون بازاریابی محتوا بی معنی است. هدف سئو رسیدن به رتبه های بالا در موتورهای جستجو برای افزایش مخاطبان سایت است. در بازاریابی محتوا یکی از راهکارهایی ارتباط با مشتریان بالابردن رتبه سایت در موتورهای جستجو می باشد.

میتوان سایت موفقی را تصور کرد که سئو خوبی ندارد. ولی نمیتوان سایت موفقی را یافت که بازارایابی محتوای خوبی ندارد.

اصول سئو در بازاریابی محتوا

در مقاله هایی به بازاریابی محتوا عنوان سئو روز داده اند. در واقع دلیل این امر این است که با وجود اینکه بازارایابی محتوا و سئو تفاوت هایی باهم دارند. ولی هدف آنها مشترک است. همانطور که گفتیم سئو را میتوان یکی  از شیوه های بازاریابی محتوا بحساب آورد.

وقتی از نقش سئو در محتوا صحبت می کنیم. موارد تکنیکی محتوا گذاری مد نظر ما هستند. مثلا سرعت بارگذاری محتوا در یک سایت و یا قابلیت جستجو شدن محتوا توسط موتورهای جستجو و در نهایت بالا بردن جایگاه محتوا در نتایج جستجو.

در بازاریابی محتوا شما از تکنیک های مختلف مانند: سئو، انتشار مطلب در شبکه های اجتماعی و … استفاده می کنید که مخاطب بلقوه را به سایت خود بیاورید و ترافیک سایت را افزایش دهید. در واقع بازاریابی محتوا با هدف افزایش مخاطب واقعی سایت انجام میشود.

دلیل آنکه سئو و بازاریابی محتوا امروز گاهی بجای یکدیگر بکار میروند این است که موتور جستجوی گوگل تصمیم گرفت به سایت هایی رتبه بهتری بدهد که مشتریان واقعی بالاتری داشته باشند.

نقش الگوریتم های گوگل در همپوشانی سئو و بازاریابی محتوا

قبل از بروز رسانی الگوریتم گوگل پنگوئن شاید بسیاری از سئو کاران اقدام به ایجاد تعداد زیادی بکلینک برای سایت های خود میکردند. گاهی بکلینک ها با واژه های کلیدی و گاهی با واژه های نامرتبط انجام میشد. اما بعد از بروز رسانی گوگل پنگوئن عملا گرفتن بکلینک دیگر ماندگاری و ثبات رتبه را ایجاد نمی کند. بنابراین سئو کاران برای جبران این مسئله به سراغ بازاریای محتوا رفتند.

نقش سئو در بازارایابی محتوا چقدر مهم است

محتوایی رتبه خوبی در گوگل بدست می آورد که برای مخاطب جذاب باشد. میتوان بصورت موقت محتوای بی کیفیت را در رتبه های بالای گوگل نگه داشت. اما برای ماندگاری طولانی در نتایج بالای جستجو مخاطبان شما باید بصورت منظم به سایت شما مراجعه کنند.

سایت های بسیاری هستند که تنها به دلیل آنکه مخاطبان آنها مدت زمان بسیار بالاتری از میانگین سایت هایی دیگر را در سایت آنها صرف می کنند رتبه خوبی دارند.

سایت P30download نمونه بارز این سایت ها است. این سایت سالهاست که تبلیغات و بازاریاب محتوا انجام نمیدهد. ولی مخاطبان این سایت بدون هیچ چشم داشتی لینک های این سایت را در سراسر وب منتشر می کنند. هنگامیکه کاربری وارد سایت میشود. ساعت ها در سایت خواهند ماند. امکان دانلود انواع فایل، زیر دامنه ای برای نرم افزارهای اندرویدی و مقالات آموزشی تمام نشدنی و فروم پرسش پاسخ که میتوان لینک به تمام نرم افزارهای تولید شده در سرتاسر جهان را در آن یافت. از کلید های موفقیت این سایت هستند.

استراتژی سایت P30download دقیقا استراتژی است که هر کسب و کار موفقی باید دنبال کند. این استراتژی تولید محتوایی است که چنان با کیفیت است که کاربران مایل به انتشار آن با دیگران هستند.

نکات مهم سئو در بازاریابی محتوا که باید به آنها توجه داشت

در این بخش به نکاتی که هنگام تولید و انتشار محتوا باید به آنها توجه کنیم. تا رتبه بهتری در گوگل بدست آوریم و یا اینکه با موارد تنبیهی گوگل روبرو نشویم را بررسی خواهیم کرد.

 • محتوای طولانی ایجاد کنید

گوگل پاندا مانند یک پاندای واقعی ماهیان سالم را از ماهیان بیمار و ضعیف تشخیص میدهد. این الگوریتم سایت هایی که نسبت محتوا به کد کمی دارند و یا محتوای آنها کپی شده است و یا محتوای آنها فاقد ارزش میباشد را شناسایی می کند.

نکته : الگوریتم گوگل پاندا براحتی تشخیص میدهد. که شما صفحه نتایج جستجو را در سایت خود کپی کرده اید. از این تکنیک سئو کلاه سیاه دیگر نمی توان استفاده کرد.

نکته: محتوای دو سایت مختلف میتوانند عنوان یکسانی داشته باشند و برای تولید محتوای غیر کپی لازم نیست بدنبال عنوان متفاوتی برای مقاله خود بگردید.

نکته : استفاده از جدول در داخل محتوا بدلیل افزایش مقدار نسبت کد به متن توصیه نمیشود. در ضمن جداول هنگام نمایش در گوشی ها مخصوصا گوشی های اپل با مشکل مواجه میشوند.

 • تحقیق کلمات کلیدی را انجام دهید

تحقیق کلمات کلیدی یعنی آنکه بدانید در کسب و کار شما مشتریان به دنبال چه چیز هستند.

مثال در صنعت مبلمان آیا مشتریان مبلمان را بر اساس رنگ چوب و پارچه جستجو می کنند و یا براساس محل فروشگاه. یعنی آیا مشتری واژه هایی مانند مبل راحتی لمسه دوزی را بیشتر سرچ می کند و یا مبل راحتی رستاخیز را.

تحقیق کلمات کلیدی به شما نشان میدهد که هنگام معرفی خود باید از چه واژه هایی استفاده کنید.

 • عناوین جذاب ایجاد کنید

در وب ما دو نوع عنوان داریم. یک : عناوینی که در تگ  Title نوشته میشود . دو: عناوینی که در تگ های H1-6 نوشته میشود. ایجاد عناوین جذاب برای هر دو این تگها از اهیمت برخوردار است.

سعی کنید عناوینی انتخاب کنید که کاربر را وادار به ماندن در سایت کند.

مثال: یک فروشگاه اینترنتی لباس که از مشتریان خوب ما هم هست. برای تبلیغ کریسمس خود این عنوان را انتخاب کرده بود. ده اشتباه نابخشودنی آقایان در انتخاب لباس.

جالب است که در نتایج این کمپین تبلیغاتی خانمها بیشترین کلیک را روی این تبلیغ کرده بودند. قراردادن عناوینی که برای مخاطب جذاب باشد و مخاطب نتواند از کلیک کردن روی آن صرفه نظر کند. کلید برنده شدن بسیاری از سایت های موفق است.

مثال شرکت NVidia برای معرفی کارت گرافیک سری GeForce GTX 690  از این عنوان استفاده کرده بود: بازی های سه بعدی به واقعیت پیوستند. این عنوان ساده هر بازی خوری را به کلیک ترغیب می کند.

 • توضیحات متای خود را بهینه کنید

توضیحات متا گاهی در نتایج جستجو نمایش داده میشوند. بنابراین هنگام نوشتن توضیحات متا میتوان سوالی را مطرح کرد که پاسخ آن در سایت ارائه شده است.

مثالا: آیا میخواهید سایه های بازی ها واقعی باشند. آیا میخواهید انعکاس نور را روی اجسام ببینید، آیا میخواهید هنگامیکه به در بازی به سطوح براق نگاه می کنید انعکاس تصویر خود را ببینید. کارت گرافیک جدید بسیار از این ها فراتر رفته است . قابلیت های کارت گرافیکی…

هر کسی مایل است بداند که در بازی های رایانه ای چه قابلیت های جدیدی را میتواند تجربه کند. بنابراین این توضیح میتواند براحتی هر کاربری را به خواندن ادامه این متن ترغیب کند.

 • به باید ها و نباید های سئو در تولید محتوا توجه کنید

 • باید محتوای شما بر پایه متن باشد. گوگل متن را بهتر از تصویر و ویدئو متوجه میشود و کاربران به متن بیشتر توجه نشان میدهند. (در ایران این مسئله کاملا برعکس است و کابران به عکس و ویدئو بیشتر توجه دارند)

 • نباید یک متن را برای طولانی شدن کش بدهید. با وجود آنکه گوگل محتوای طولانی را بیشتر می پسندد ولی نباید طولانی بودن متن، کاربران را خسته کند.

 • نباید در محتوای سایت کلمات کلیدی را بیش از حد استفاده کنید. تنها مرجع قابل اعتماد این زمینه پلاگین Yoast است که تعداد کلمه کلیدی 0.5% را مناسب تشخیص میدهد.

 • کلمات کلیدی صفحات را بصورت برچسب به هم مرتبط کنید.

 • باید زبان سایت ساده باشد. مردم ایران میزان مطالعه بسیار کمی دارند. برای آنکه کاربران بتوانند با سایت ارتباط موثرتری برقرار کنند. واژگان شما باید ساده انتخاب شود. از بکاربردن واژگان پیچیده در سایت اجتناب کنید.

 • برای رسیدن به حجم مناسب کلمه کلیدی در متن خوانایی متن را کاهش ندهید.

 • هنگام تهیه محتوا برای یک فروشگاه واژه های خود را به شیوه ای بنویسید که انگار خرید مخاطب به واژگان شما بستگی دارد. زیرا واقعا همینطور است.

 • در فروش آنلاین مسائلی مانند قیمت کالا ها بسیار موثرتر از سئوعمل می کنند.

سئو و بازاریابی محتوا

اصول سئو در بازاریابی محتوا هنگام انتخاب شبکه های اجتماعی

گوگل همواره بر عدم تاثیر شبکه های اجتماعی بر روی نتایج جستجو تاکید داشته است. سئو کاران هم همواره بر تاثیر مثبت شبکه های اجتماعی بر روی سئو تاکید دارند.

حقیقت این است که فعالیت در شبکه های اجتماعی هیچ تاثیری بر سئو ندارد. تاثیر مثبت سئو در نتیجه بازخورد مثبت مخاطبان شبکه های اجتماعی به سایت شما است.

منظور این است که اگر شما در شبکه های اجتماعی فعالیت کنید. ولی کاربری از شبکه اجتماعی جذب محتوای شما نشود. شبکه های اجتماعی برای سایت شما هیچ منفعتی ایجاد نمی کنند.

بنابراین بجای تبلیغ صرف در شبکه های اجتماعی باید بر روی جذب مخاطب تمرکز کنید.

از میان شبکهای اجتماعی موجود شبکه اجتماعی گوگل پلاس و شبکه اجتماعی تلگرام بیش از همه در ایران بازخورد دارند.

مشاوره رایگان بازاریابی آنلاین در کرج را از دست ندهید.

مقالات مرتبط

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!