آموزش دو زبانه کردن وردپرس

 

دو زبانه کردن وردپرس

آیا می خواهید از وردپرس به زبان های دیگر استفاده کنید؟ وردپرس به طور کامل به بیش از ۶۵ زبان ترجمه شده و می تواند در زبان مادری شما هم مورد استفاده قرار گیرد. در این آموزش ما به شما نحوه نصب وردپرس را به زبانهای دیگر نشان خواهیم داد.

 

کار با وردپرس در دیگر زبان ها

به منظور راه اندازی یک وبسایت، اولین چیزی که شما نیاز دارید یک هاست وردپرس می باشد. سعی کنید یک هاست معتبر و حرفه ای انتخاب کنید تا در وسط راه با مشکل روبرو نشوید. بعد از خرید هاست باید در ابتدا وردپرس را نصب کنید.

 

 

 

 

انتخاب زبان در نصب و راه اندازی وردپرس

وردپرس در آپدیت های اخیر خود امکان انتخاب زبان در هنگام نصب را به امکانات خود اضافه کرده است در حال حاضر کاربران می توانند یک زبان را برای وردپرس خود در هنگام نصب و راه اندازی را انتخاب کنند.

 

 

 

این امر بسیار مهم است که در هنگام نصب وردپرس زبان محلی خود را انتخاب کنید ولی اگر به اشتباه یک زبان دیگر را انتخاب کردید یا کلا بعد از نصب بخواهید زبان وردپرس خود را تغییر دهید می توانید از طریق پیشخوان به تنظیمات مراجعه کرده و زبان وردپرس خود را تغییر دهید.

تغییر زبان در وردپرس

تغییر دادن زبان در وب سایت های وردپرس بسیار آسان می باشد بدین منظور شما باید به قسمت تنظیمات / همگانی در پیشخوان وردپرس خود مراجعه کنید. در قسمت پایین این بخش شما یک گزینه برای انتخاب زبان خواهید دید.

 

 

 

در حالی که وردپرس به بیش از ۱۶۲ زبان ترجمه شده است اما شما تنها قادر به مشاهده زبان های خواهید بود که به طور کامل ترجمه شده اند.

اگر شما زبان خودتان را در لیست مشاهده نمی کنید این بدین معنا می باشد آن در دسترس نمی باشد و شما نمی توانید از آن استفاده کنید.

در این مواقع شما باید فایل زبان مورد نظر را به صورت دستی نصب کنید که این کار نیز در آموزش های بعدی توضیح داده خواهد شد.

فایلهای ترجمه وردپرس را به صورت دستی نصب کنید

وردپرس از یک سیستم gettext برای ترجمه (محلی سازی و بین المللی سازی) استفاده می کند. کاربران داوطلب از سراسر جهان از یک فایل قالب اصلی .pot برای ترجمه وردپرس به زبان های خود استفاده می کنند. نتیجه می گیریم که دو فایل زبان وجود دارد. فایل فرمت قابل حمل با فرمت .po و فایل Machine Object با .mo extension. شما یک فایل .mo برای زبان خود خواهید داشت.

برای دیدن اینکه آیا یک ترجمه وردپرس برای زبان شما وجود دارد، به صفحه تیم ترجمه وردپرس بروید.

 

 

 

 

سپس بر روی مقدار درصد کلیک کنید تا وضعیت پیشرفت ترجمه در زبان خود را ببینید و سپس بر روی نسخه فعلی وردپرس کلیک کنید.

اکنون شما به GlotPress دسترسی خواهید داشت که یک برنامه وب است که توسط تیم وردپرس برای مدیریت و ترجمه پروژه های وردپرس استفاده می شود.

هنگامی که آنجا هستید، شما باید به بخش پایین بروید تا بخش خروجی گرفتن را ببینید. در منوی کشویی، کاتالوگ Mask Object Message (.mo) را انتخاب کنید و سپس بر روی لینک Export کلیک کنید.

 

 

 

 

 

فرآیند بالا را تکرار کنید و کاتالوگ پیام های قابل حمل (.po) را انتخاب کنید و سپس روی لینک Export کلیک کنید.

پس از بارگیری بسته زبان در رایانه خود، باید با استفاده از یک سرویس گیرنده FTP به وب سایت خود متصل شوید. پس از اتصال فایلهای زبان را به پوشه / wp-content / languages آپلود کنید.

پس از اتمام آپلود فایل، به قسمت مدیریت وردپرس بازگردید. به Settings / صفحه General بروید و به گزینه site language مراجعه کنید اکنون می توانید زبان مورد نظرتان را انتخاب کنید زیرا زبانهای نصب شده را مشاهده خواهید کرد.

 

 

 

استفاده از رابط مدیریت انگلیسی در وردپرس چند زبانه

گاهی اوقات شما ممکن است بخواهید وردپرس را در یک زبان دیگر در حالی که رابط کاربری را به زبان انگلیسی نگه دارید استفاده کنید.

این بسیار مناسب است به خصوص اگر شما دارای مدیرانی باشید که با سایر زبانهای نصب شده آشنا نیستید یا به توسعه دهندگان دسترسی ندارند برای انجام این کار شما در ابتدا باید افزونه  WordPress Admin را نصب و فعال کنید.
پس از فعال شدن، افزونه یک  language switcher در نوار مدیریت وردپرس  اضافه می کند هر کاربر می تواند به سادگی موس را به language switcher  بچرخاند و زبان رابط مدیر را انتخاب کند.

 

 

 

ایجاد وب سایت وردپرس چند زبانه

وردپرس را می توان در زبان های مختلف استفاده کرد، اما ایجاد محتوا در چندین زبان به طور پیش فرض به راحتی قابل مدیریت نیست.

خوشبختانه چندین افزونه  وجود دارد که به شما امکان می دهد به آسانی سایت های WordPress چند زبانه را ایجاد و مدیریت کنید. این افزونه  ها به شما امکان می دهند محتوای را در چندین زبان ایجاد کنید تا بتوانند بازدیدکنندگان وبسایت شما به راحتی زبان را تغییر دهند.

توصیه می کنیم از افزونه WPML (WordPress Multi Language) استفاده کنید. این  افزونه پولی توسط هزاران وب سایت از سراسر جهان برای ایجاد وب سایت های چند زبانه کاربر با وردپرس استفاده می شود.

 

 

 

و در اخر :

اگر شما به دنبال یک راه حل رایگان هستید می توانید از افزونه Polylang استفاده کنید . طرز کار با این افزونه بسیار راحت می باشد.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!